مورد علاقه ها

سبد خرید

حساب کاربری

تاریخ : اردیبهشت ۱۳۹۶ کد خبر : 3845

استفاده از لامپ رشته‌ای در اداره‌های دولتی ممنوع است

پیرو مصوبه هیئت دولت، لزوم رعایت عدم خرید و استفاده از لامپ‌های رشته‌ای از طرف وزارت اقتصاد و دارایی به ذی‌حسابان تمامی دستگاه‌های دولتی ابلاغ شده است.

بر اساس مصوبه هیئت دولت استفاده از لامپ رشته‌ای بالای ۴۰ وات در اداره‌های دولتی ممنوع است.
بر اساس اعلام سازمان بهره‌وری انرژی ایران (سابا) ممنوعیت استفاده از لامپ‌های رشته‌ای در ساختمان‌ها و ادارات دولتی، طی مصوبهٔ هیأت وزیران در ۲۶ فروردین ماه سال جاری درخصوص ممنوعیت تولید و واردات لامپ رشته‌ای ابلاغ شده است.
بر اساس این گزارش، بخش بزرگی از مصرف انرژی الکتریکی در ساختمان‌ها و ادارات دولتی، مربوط به سیستم‌های روشنایی بوده و پتانسیل صرفه‌جویی قابل توجهی در این حوزه وجود دارد.
ممنوعیت خرید لامپ‌های التهابی رشته‌ای بالای ۴۰ وات توسط دستگاه‌های دولتی می‌تواند نقش قابل توجهی در راستای حفظ و صیانت از منابع ملی کشور داشته باشد.
جایگزینی منابع نور استاندارد و فناوری‌های نوین نظیر LED به جای لامپ‌ها و چراغ‌های کم بازده از جمله لامپ‌های رشته‌ای التهابی که راندمان کمتر از ۵ درصد دارند، منجر به صرفه‌جویی قابل‌توجهی در مصرف انرژی الکتریکی و کاهش انتشار آلاینده‌های محیط زیست خواهد شد. به عنوان نمونه، برآورد می‌شود که یک لامپ LED با توان حدود ۱۵ وات یا لامپ CFL با توان ۲۳ وات قادر به تولید نور معادل یک لامپ رشته‌ای با توان ۱۰۰ وات است.
پیرو مصوبه هیئت دولت، لزوم رعایت عدم خرید و استفاده از لامپ‌های رشته‌ای از طرف وزارت اقتصاد و دارایی به ذی‌حسابان تمامی دستگاه‌های دولتی ابلاغ شده است و ذی‌حسابان موظف به رصد و نظارت بر این مصوبه خواهند بود.