مورد علاقه ها

سبد خرید

حساب کاربری

تاریخ : مهر ۱۳۹۶ کد خبر : 4123

حباب عمر لامپ‌ های رشته‌ای نشکست

حذف لامپ‌ های رشته‌ای از صنعت برق داستان دنباله داری است که رشته آن قصد کوتاه شدن ندارد.

مصوبه‌ای که در تاریخ ۲۶ فروردین‌ماه سال گذشته هیئت وزیران به تصویب رساند که بر اساس آن پروانه بهره‌برداری تمامی تولیدکنندگان لامپ‌ های رشته‌ای با توان بالای ۴۰ وات تا تاریخ ۲۶ آذرماه ۹۵ لغو خواهد شد و تولیدکنندگان باید نسبت به جمع‌آوری خطوط تولید خود اقدام کنند، ضمن آن‌که ثبت سفارش و واردات تمامی لامپ‌ های رشته‌ای از این پس ممنوع است.

که با عبور از زمان تعیین شده برای چندین سری مدت زمان اجرا آن تمدید شد تا جایی که اجرا آن به دست فراموشی سپرده شد.

فراموشی که نتیجه آن پیک مصرف بیش از ۵۵ هزار مگاواتی در تابستان امسال شده بود و فشار مضاعف آن به صنعتگران برق وارد شد.۶۰ هزار لامپ رشته‌ای ۴۰ واتی مورد استفاده که در حدود ۲ هزار و ۴۰۰ مگاوات مصرف دارد که این میزان برابر با فعالیت چندین نیروگاه با مقیاس کوچک است.

آسیب شناسی دلایل این عقب افتادگی از برنامه نشان می‌دهد تولید لامپ‌ های رشته‌ای به دلیل مدت کوتاه طول عمر و در نتیجه افزایش تعداد فروش مطلوبیت بیشتری برای تولیدکنندگان دارد و از سوی دیگر پرداختن نشدن تسهیلات از طرف بانک صنعت و معدن باعث اجرایی نشدن این برنامه شده است.

با پیگیری های صورت گرفته از سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق(ساتبا) به عنوان یکی از سازمان‌های مسئول در این زمینه، در نهایت ساتبا نیز وظیفه خود را تنها آموزش و فرهنگ‌سازی معرفی کرد و توپ را به زمین وزارت صنعت، معدن و تجارت انداخت. داستان دنباله داری که شواهد حاکی از آن است قرار نیست صنعت برق کشور را به سر منزل مقصود رساند.

منبع : میزان

 

بیشتر بخوانید : استفاده از لامپ رشته‌ای در اداره‌های دولتی ممنوع است