مورد علاقه ها

سبد خرید

حساب کاربری

تاریخ : آبان ۱۳۹۶ کد خبر : 4155

معانی led و smd و cob در لامپ ها یا چراغ هاى ال اى دى چیست؟

این روزها در صنعت روشنایی مدرن از واژه های LED , SMD و COB بسیار استفاده می شود، اما هر کدام از این عناوین چه معنایی دارند؟


لامپ


قطعه LED که مخفف Light Emitthimg Diode است به معنای دیود انتشار دهنده نور و در واقع قطعه الکترونیکی است که با عبور جریان الکتریکی از خود نور منتشر می کند.
ابتدایی ترین LED در حدود نیم قرن پیش در سال ۱۹۶۲ توسط Nick Holonyack کشف شد و DIP LED یا همان Dual-In-Line Light Emitting Diode نام گرفت که به شکل گلوله ایی کوچک در حدود ۵ میلیمتر بود که از خود نور منتشر می کرد و این محفظه کوچک محافظ مانند یک عدسی برای تمرکز بهتر نور عمل می کند.
اینگونه DIP LED ها بطور معمول با ولتاژی بین ۵ تا ۲۴ ولت نوری در حدود ۴ لومن منتشر می کنند.
ولتاژ در نظر گرفته برای آنها معمولا بطور میانگین در حدود ۱۲ ولت است و هر کدام از آنها دارای توانی در حدود ۰.۰۵ تا ۰.۰۸ وات هستند که نتیجه آن داشتن بازده نوری بین ۳۵ تا ۸۰ لومن بر وات می باشد.

قطعه SMD که مخفف Surface Mounted Device می باشد در واقع قطعه الکترونیکی قرار گرفته بر روی یک صفحه است.
از این قطعه برای ایجاد روشنایی از لامپ های کوچک گرفته تا چراغ های خیابانی و حتی قطعات چشمک زن در تلفن های همراه استفاده می شود.
این قطعه در مقایسه با DIP LED ها کوچکتر بوده و کارایی بیشتری در انتشار نور با رنگ های مختلف دارد.
برخلاف DIP LED ها که ظاهری گلوله ایی شکل دارند، SMD ها بصورت یک قطعه الکترونیکی کوچک تخت طراحی شده اند.
اینگونه SMD ها بسته به تعداد دیودهای استفاده شده در آنها دارای ۲، ۴ و یا ۶ اتصال می باشند.
هر کدام از این اتصال ها در واقع شامل یک الکترود مثبت و یک الکترود منفی هستند.
بطور مثال SMD5050 دارای ۳ دیود که نشان دهنده وجود ۶ الکترود مثبت و منفی در این قطعه است (هر دیود بطور جداگانه یک الکترود مثبت و یک الکترود منفی دارد).
از نقاط قوط SMD ها توانایی داشتن ۳ دیود بطور همزمان در ۳ رنگ اصلی سبز، قرمز و آبی بر روی یک سطح کنار یکدیگر است، به همین دلیل توسط آنها می توان نور در انواع رنگ های دلخواه ایجاد کرد.
این قطعات در اندازه های مختلف ساخته می شوند که اعداد بکار رفته در کنار SMD نشان دهنده اندازه آنها در مقاس میلیمتر می باشد.
بطور مثال SMD3528 قطعه ایی با طول و عرض ۳.۵ و ۲.۸ میلیمتر و یا SMD5050 قطعه ایی با طول و عرض ۵ میلیمتر می باشد.

قطعه COB که مخفف Chip On Board می باشد به دلیل داشتن دیودهای مختلف برروی یک قطعه از جهاتی به SMD شباهت دارد.
هر قطعه COB بطور معمول دارای ۹ دیود یا بیشتر است.
تفاوت اصلی بین SMD و COB در نوع مدار آنها است بطوریکه قطعه COB فقط دارای ۲ الکترود مثبت و منفی برای کل مدار است در صورتیکه در SMD هر دیود بطور جداگانه دارای الکترودهای مثبت و منفی می باشد.
این تفاوت بدین معناست که تراشه COB به دلیل داشتن ۲ الکترود مثبت و منفی قادر به تولید نور در رنگ های مختلف نمی باشد و این موضوع را می توان بعنوان نقطه ضعف COB در مقایسه با SMD ذکر کرد اما اهمیت اصلی و نقطه قوت COB داشتن شارنوری بالا است که همین امر باعث ایجاد حداقل بازده نوری ۸۰ لومن بر وات می گردد.