مورد علاقه ها

سبد خرید

حساب کاربری

تاریخ : اردیبهشت ۱۳۹۶ کد خبر : 3817

نمایشگر های که سلامت چشم‌های ما را هدف گرفته‌اند

بیشتر نمایشگر ها از نور پس زمینه LED بهره می برند که اگر چه نسبت به نور فرابنفش با چشم ها بسیار مهربان‌تر رفتار می کنند، اما ساعات فراوانی که در حالت خیره به این نمایشگرها سپری می کنیم موجب نگرانی برخی از کارشناسان شده است.

دنیای دیجیتال در حال از بین بردن سلامت چشم های انسان است. با توجه به مدت زمانی که مردم امروزه صرف کار با دستگاه های الکترونیکی دارای نمایشگر می کنند، دانشمندان رعایت جانب احتیاط درباره ساعاتی که به کار و خیره شدن به رایانه ها، تبلت ها یا گوشی های هوشمند اختصاص می دهیم را توصیه می کنند.

نمایشگر

نمایشگر

به نقل از “نیویورک دیلی نیوز”، بیشتر نمایشگرها از نور پس زمینه LED بهره می برند که اگر چه نسبت به نور فرابنفش با چشم ها بسیار مهربان‌تر رفتار می کنند، اما ساعات فراوانی که در حالت خیره به این نمایشگرها سپری می کنیم موجب نگرانی برخی از کارشناسان شده است.

به گفته دکتر سلیا سانچز راموس، استاد دپارتمان بینایی سنجی و بینایی در دانشگاه کمپلوتنسه مادرید، تمامی داده ها به این نکته اشاره دارند که نمایشگرها بر چشم های انسان تاثیرگذار هستند. هنگامی که افراد پس از چند ساعت خیره شدن به نمایشگرها با قرمزی، خارش و خستگی در چشم ها مواجه می شوند، این موارد در حقیقت مکانیسم هایی دفاعی هستند که به آسیب بالقوه شبکیه اشاره دارند.

تمامی شواهد بر اساس آزمایش های صورت گرفته نشان می دهند که ترکیب نور تابیده شده از نمایشگرهای دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند، تبلت ها، لپ تاپ ها و مانیتورها، شدت نور، مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن (بیش از هشت ساعت در روز)، و فاصله بین چشم ها و نمایشگر می توانند توفانی کامل را برای چشم های انسان شکل دهند. این عوامل به ساختارهای مختلف در چشم آسیب می زنند که در برخی موارد آسیب هایی برگشت ناپذیر شکل می گیرند.

در شرایطی که اجتناب از قرار گرفتن در معرض نمایشگرها در دنیای امروز غیر ممکن به نظر می رسد، روش هایی برای محافظت از چشم ها وجود دارند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کاهش نور و تابش نمایشگرها از طریق استفاده از ابزارهای محافظ یا کاهش روشنایی نمایشگر

– حفظ فاصله مناسب با نمایشگر

– پیروی از قانون ۲۰ – ۲۰ – ۲۰: هر ۲۰ دقیقه یک بار نگاه به چیزی که در فاصله ۲۰ فوتی (۶ متر) از ما قرار دارد به مدت ۲۰ ثانیه

– استفاده از تنظیمات حالت شب (Night Mode) در دستگاه هایی مانند گوشی های هوشمند

حصول اطمینان از حفظ رطوبت چشم ها – خشکی چشم ها نشانه ای از زیر فشار بودن چشم ها است.

منبع : عصر ایران